Bądź na bierząco - RSS

AutoCAD 2010. RODZAJ LINII nie wyświetla się?

Listopad 13th, 2009 Kategoria AutoCAD pomoc

Nad właściwym wyświetlaniem wszystkich RODZAJÓW LINII czuwa coś, co zdaje się spędzać sen z powiek wszystkich użytkowników AutoCADa. Zwykle dopiero wtedy, gdy mamy już wydrukowane z milion kopii rysunku ktoś zadaje w końcu straszliwe pytanie: “A dlaczego te linie nie są przerywane?” Wiesz przecież, że linie leżą na właściwej warstwie i dokładnie pamiętasz, że tej warstwie przypisałeś/aś właściwy RODZAJ LINII. Co się stało?

Jest wiele przyczyn, które mogą spowodować niewłaściwe przypisanie RODZAJU LINII obiektu. Omówimy tu szczegółowo cztery z nich. Pierwsze dwie przyczyny są całkiem proste, ale lepiej o nich wspomnieć.

Potencjalny problem nr 1: Niewłaściwa wartość zmiennej LTSCALE. Jest to zmienna systemowa, która odpowiada za globalny współczynnik skali rodzajów linii wszystkich obiektów na rysunku. Jeżeli kreślisz z poziomu obszaru modelu, zmienną tę należy ustawić na współczynnik skali, z jakim chcesz kreślić. Przykładowo, jeżeli chcesz kreślić w skali ¼”=1′-0″, jako wartość zmiennej LTSCALE należy ustawić 48. Wiele osób, w tym również ja, przyjmuje faktycznie LTSCALE jako równe połowie tej wartości współczynnika skali (patrz przykład 24).

Potencjalny problem nr 2: Niewłaściwa wartość zmiennej PSLTSCALE. Zmienna PSLTSCALE steruje skalowaniem rodzaju linii obiektów wyświetlanych w rzutniach obszaru papieru. Jeżeli PSLTSCALE jest ustawione na „0”,wówczas całością skalowania rodzajami linii steruje ustawienie globalne LTSCALE. W przypadku, gdy rzutnie ustawione są na inną skalę, pojawia się problem. Kreśląc z poziomu obszaru papieru należy zatem ustawić tę zmienną na „1”, przez co długości odcinków linii przerywanej odpowiadają rzutniom niezależnieod skali. Jeżeli zmienna PSLTSCALE jest ustawiona na „1”, wówczas zmienna DIMSCALE również musi być ustawiona na „1” (lub mniej).

Dzięki współpracy zmiennych LTSCALE i PSLTSCALE, ostateczne wydruki zostają poprawnie. Moje standardowe ustawienie to LTSCALE równe „0,5” i PSLTSCALE równe „1”. Największy problem pojawia się w obszarze modelu, gdy rodzaje linii użytkownika nie pojawiają się na ekranie lub na wydruku, a rysunek został przesłany z obszaru modelu. Bardzo często zdarza się, że w czasie pracy w obszarze modelu, użytkownik ustawi wartość zmiennej LTSCALE na „48”, ale zapomni już o przestawieniu tej wartości z powrotem, gdy chce drukować z poziomu obszaru papieru. Stąd bierze się większość problemów z RODZAJAMI LINII.

Potencjalny problem nr 3: Segmenty liniowe są zbyt małe. Problem ten można rozwiązać w ciągłych PLINIACH przez użycie zmiennej PLINEGEN. Domyślnie każdy segment PLINII oblicza swój rodzaj linii od jednego wierzchołka do następnego (PLINEGEN równa się 0). W przypadku ustawienia PLINEGEN na 1, kreski linii przerywanej są równo rozmieszczone na całej długości PLINII (dotyczy to tylko PLINII narysowanych po dokonaniu zmiany zmiennej).

Aby zmienić zmienną PLINEGEN w już narysowanych PLINIACH, należy wybrać żądane PLINIE, przejść do palety Właściwości i włączyć Generowanie rodzaju linii (u dołu w sekcji Różne).

Potencjalny problem nr 4: W programie AutoCAD 2010 występuje zmienna o nazwie MSLTSCALE, która steruje sposobem wyświetlania rodzaju linii w obszarze modelu w zależności od bieżącej skali opisu. Skalę opisu omówię szczegółowo w jednej z dalszych wskazówek. Na potrzeby tej wskazówki wystarczy wiedzieć, że jeżeli MSLTSCALE równa się „0”, rodzaje linii wyświetlane w obszarze modelu nie są skalowane zgodnie ze skalą opisu. Jeżeli zmienna MSLTSCALE jest ustawiona na „1”, wówczas rodzaje linii są skalowane zgodnie ze skalą opisu.

Proponuję teraz, abyś samodzielnie poeksperymentował z ustawieniami, które właśnie omówiliśmy. Jeżeli żadna z podanych powyżej rad nie rozwiąże problemu, być może trzeba będzie ponownie załadować RODZAJE LINII lub być może używasz niestandardowych rodzajów linii.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 Komentarze/y dla “AutoCAD 2010. RODZAJ LINII nie wyświetla się?”

 1. Jorii Napisł/a:

  Niestety nie pomogly te wskazowki.
  Co do polecenia „PLINEGEN” AutoCad 2011 nie rozpoznaje takowego


 2. admin Napisł/a:

  Z naszych informacji, komenda: PLINEGEN na pewno działa w angielskiej wersji AutoCADa – zarówno 2010, jak i 2011.


 3. :) Napisł/a:

  Miałam podobny problem, mnie również nie chciały wyświetlać się rodzaje linii. Metodą prób i błędów próbowałam różnych sposobów i w końcu w dość banalny sposób udało się. Wystarczy wpisać showts, zakładka ustawienia, prawym przyciskiem na naszym pliku edytować ustawienia rysunku i zmienić skalę na 1. Następnie odświeżyć rysunek (regen)i widać już wybrane rodzaje linii. Może to jest powielenie któregoś ze sposobów opisanych wyżej, ale zmiany ltscale itd. nie pomagały.