Bądź na bierząco - RSS

AutoCAD 1982-2014

AutoCAD to bez wątpienia najpopularniejszy program wspomagający projektowanie. AutoCAD zdominował nie tylko profesjonalne zastosowania projektowe, ale także środowisko uniwersyteckie. Większość studentów kierunków technicznych miała styczność z tym oprogramowaniem. Co ciekawe, nawet w najnowszej wersji AutoCAD nie odcina się od swojej wieloletniej historii, zachowując klasyczne narzędzia, do których inżynierowie przywiązani są od lat – najlepszy przykład to wiersz poleceń na dole głównego okna AutoCADa.

Historia AutoCADa 1982-2014

 1. 1982 – AutoCAD 1.0 Na targach COMDEX w Las Vegas prezentowana była pierwsza wersja AutoCAD-a.
 2. 1984 – AutoCAD 2.0 Nowe polecenia, usunięcie ograniczeń dotychczasowych poleceń.
 3. 1987 – AutoCAD R9 Pierwsza wersja wymagająca koprocesora matematycznego 80×87.
 4. 1992 – AutoCAD R12 AutoCAD zmienia wygląd. Znika główne menu, po uruchomieniu programu od razu wyświetlane jest w trybie graficznym okno projektowe.
 5. 1993 – AutoCAD R13 Po raz pierwszy interfejs AutoCAD-a oparty jest na standardowych elementach interfejsu Windows i obsługuje technologię OLE.
 6. 1994 – AutoCAD R14 Nowy silnik graficzny, narzędzia do projektowania 3D, AutoSnap, pojawia się polecenie MTEXT. Do dzisiaj wielu projektantów pracuje z wersją R14.
 7. 1999 – AutoCAD 2000 Możliwość pracy z wieloma plikami jednocześnie, a także z częściami projektów. Pojawia się DesignCenter. Zmiany interfejsu, dostosowujące program do możliwości Windows 98.
 8. 2000 – AutoCAD 2000i Pojawiają się narzędzia do pracy zdalnej, publikowania rysunków w Internecie, szybkiego pobierania projektów ze stron WWW.
 9. 2001 – AutoCAD 2002 Przede wszystkim praca grupowa: wymiana rysunków przez strony WWW i e-mail, nowy format DWF, nowe narzędzia do zarządzania i dystrybucji gotowych projektów. Pojawia się obsługa języka XML.
 10. 2003 – AutoCAD 2004 Wersja 2004 wprowadza między innymi wiele ulepszeń palet narzędzi oraz zwiększoną funkcjonalność Centrum danych projektowych. Dostępny jest również poprawiony Malarz formatów, ExpressTools (znane z wersji 2000), wypełnienia gradientowe i wiele usprawnień dotyczących tworzenia odnośników zewnętrznych.
 11. 2004 – AutoCAD 2005. W wersji 2005 wprowadzono wiele ulepszeń w interfejsie użytkownika oraz zwiększono funkcjonalność wielu narzędzi projektowych. Dodano również kilka nowych możliwości, które na pewno zostaną docenione nie tylko przez specjalistów wykorzystujących go w codziennej pracy, ale także przez tych, którzy dopiero poznają AutoCAD-a.
 12. 2005 – AutoCAD 2006. Funkcje, które zwiększają wydajność pracy:- dynamiczne bloki,- udoskonalone funkcje opisów i kreskowania,- udoskonalony interfejs użytkownika,- narzędzia migracji.
 13. 2006 – AutoCAD 2007. Modelowania 3D, oraz wizualizacja. Mamy między innymi możliwość interaktywnego wybierania płaszczyzny na której bedziemy chcieli pracować. Łatwiejsze w użyciu narzędzia do modelowania bryłowego. Oferuje zaawansowane możliwości renderingu i bogatą bibliotekę materiałów, można uzyskać doskonałe efekty wizualizacyjne. Wszystkie narzędzia dotyczące modelowania znajdziemy teraz na jednej wspólnej palecie, a ich intuicyjne ikony zadowolą również początkujących użytkowników programu.
 14. 2007 – AutoCAD 2008. Prezentacja Autodesk 2008. W dniu 22 lutego w Warszawskim hotelu Westin odbyła się oficjalna prezentacja nowej linii produktów firmy Autodesk o tradycyjnej już nazwie związanej z datą edycji – 2008. Prezentacji dokonał dyrektor zarządzający Autodesk Polska – Wojciech Jędrzejczak.AutoCAD – program tworzony i rozpowszechniany przez firmę Autodesk, wykorzystywanym do dwuwymiarowego i trójwymiarowego komputerowego wspomagania projektowania.
 15. 2008 – Podczas ogólnoświatowego cyklu spotkań World Press Days, Autodesk przedstawił najnowszą odsłonę swojego najbardziej znanego produktu – AutoCAD. Najważniejszą nowością w AutoCAD 2009 jest nowy interfejs użytkownika, który w zamierzeniach producenta ma pomagać szybciej wykonywać rutynowe czynności i łatwiej znajdować rzadziej wykorzystywane polecenia.
 16. 2009 – AutoCAD 2010. Wprowadzono funkcje parametryczne i modelowanie siatkowe.
 17. 2010 – AutoCAD 2011 oferuje projektantom bardziej zaawansowane narzędzia do projektowania koncepcyjnego oraz większą swobodę i kontrolę podczas projektowania w trzech wymiarach. Do najważniejszych cech nowej wersji środowiska należą: nowe narzędzia do modelowania powierzchni, obsługa grup liczących do dwóch miliardów punktów, rozszerzone możliwości dotyczące więzów pozwalające definiować je w trakcie kreślenia, ulepszenia polecenia kreskowania, narzędzia TimeSaver.
 18. 2010AutoCAD 2011 na MAC’a.Warszawa 31 sierpnia, 2010. Ta wersja oprogramowania AutoCAD, jednego z najpowszechniejszych rozwiązań służących do profesjonalnego projektowania i konstruowania, pracuje bezpośrednio w systemie operacyjnym Mac OS X i zapewni milionom użytkowników tego rozwiązania na całym świecie większą swobodę wyboru sprzętu. Ponadto Autodesk wprowadził na rynek aplikację mobilną AutoCAD WS przeznaczoną dla urządzeń opartych na systemie operacyjnym iOS, takich jak iPad, iPhone i iPod. Nowa aplikacja pozwoli użytkownikom edytować i dzielić się projektami stworzonymi przy wykorzystaniu AutoCAD podczas pracy w terenie.
 19. 2011AutoCAD 2012, to klika nowych narzędzi podnoszących produktywność, dzięki którym można skrócić czas kreślenia, opracowywania detali i wprowadzania zmian w projektach. Parametryczne narzędzia do rysowania automatycznie definiują trwałe łącza między obiektami, rozszerzone funkcje tworzenia szyku umożliwiają generowanie zespolonych obiektów wzdłuż ścieżki, zaś ulepszone mechanizmy publikacji w formacie PDF i importu pomagają w komunikowaniu się z klientami. Solidniejsze narzędzia do modelowania 3D dają większe możliwości tworzenia powierzchni i projektowania koncepcyjnego, a rozbudowane narzędzia do projektowania i dokumentowania pomagają użytkownikom odczytywać i edytować różne formaty plików, co usprawnia proces dokumentowania, poprawia dokładność i skraca czas projektowania. Inne ulepszenia obejmują szybsze uruchamianie i wykonywanie poleceń, a także ogólną poprawę wydajności produktu, której towarzyszą lepsza grafika i wrażenie wizualne.
 20. 2012AutoCADa 2013 uzbrojono w nowe, potężne narzędzia agregacji danych projektowych, oraz mnóstwo usprawnień, które przyspieszą projektowanie: widoki przekroju i szczegółów i nowoczesne szablony, przy jednoczesnej minimalizacji powtarzanych kroków. Co więcej, zaraz po imporcie modeli 3D do programu można tworzyć „inteligentne” rzuty na płaszczyznę 2D. Połączenie oprogramowania AutoCAD z chmurą daje również nowe możliwości monitorowania projektów (również z urządzeń mobilnych) oraz możliwość importowania i zbierania w kolekcje modeli 3D w różnych formatach, co pozytywnie wpływa na wydajność pracy zespołowej. Warto również zwrócić uwagę na integrację z Autodesk Inventor Fusion, możliwość wyodrębnianie krzywych powierzchni w projekcie, funkcje kontekstowe, integracja z serwisami społecznościowymi, czy możliwości personalizacji AutoCADa za pomocą aplikacji pobranych z AutoCAD Apps w ramach Autodesk Exchange.
 21. 2013 – AutoCADa 2014, to oprogramowanie, które łączy procesy robocze projektowania, jak nigdy dotąd. Nowe narzedzia społecznościowe bardziej angażują klientów do współpracy nad projektem. Wiele ulepszeń pozwala zaoszczedzić czas i przyspieszyć codzienne procesy robocze. Dzięki mapom tworzonym w czasie rzeczywistym i nowym wydajnym funkcjom AutoCAD łączy koncepcje projektowe z rzeczywistym światem, który nas otacza.
 22. 2014 – AutoCAD 2015. Oprogramowanie AutoCAD zawiera teraz odświeżony, nowoczesny interfejs, oraz oszczędzające czas narzędzia zwiększające wydajność, takie jak: nowa karta, galerie wstążki i podgląd poleceń.

Cała historia zaczęła się  9 kwietnia 1982 roku w Kalifornii. Grupa znajomych programistów i inżynierów postanowiła wreszcie urzeczywistnić swój plan stworzenia programu do wspomagania rysowania. W domu jednego z założycieli, a zarazem pierwszego prezesa, powstała firma nie mająca nazwy, lecz posiadająca kilka inżynierskich programików dla ówczesnych “maszyn”. Większość z nich po krótkim czasie egzystencji została przez ich twórców uśmiercona, lecz spośród pozostałych niewątpliwie wyróżniał się program MicroCAD, będący pierwowzorem AutoCADa. Sam MicroCAD był programem wspomagającym rysowanie 2D na 8-bitowym komputerze firmy IBM – Marinchip 9900 i oferowany był w cenie 15$ przy koszcie komputera wynoszącym 1000$. Tak powstała firma oferująca oprogramowanie CAD dla zwykłego użytkownika. Sama nazwa firmy Autodesk została wybrana dość przypadkowo. Początkowo zakładano, że nazwa firmy będzie brzmiała “Desktop Solutions“, lecz w ostatniej chwili przed targami COMDEX’82 postanowiono “wypróbować” nazwę Autodesk (ostatnią z ówczesnej listy propozycji) i jej przyjęcie przez odwiedzających. Podczas trwania targów firma Autodesk przedstawiła swój sztandarowy produkt – komercyjną wersję programu AutoCAD w dwóch odsłonach: AutoCAD-80 na komputer CP/M-80, oraz AutoCAD-86 dla komputera firmy IBM-Victor 9000. Pewnie nikt z pośród gromadki osób będących założycielami firmy Autodesk nie przypuszczał, że ich produkt tak bardzo zmieni i ukształtuje na wiele lat oprogramowanie z dziedziny zwanej Komputerowym Wspomaganiem Projektowania (CAD). Lata 80-te to permanentny rozwój AutoCADa. Zarówno sprzedaż, jak i ogromna popularność tego programu sprawiły, że w latach 1986, oraz 1987 magazyn Business Week przyznał firmie Autodesk tytuł najprężniej rozwijającej się firmy w Stanach Zjednoczonych. Dekada lat 80-tych w branży oprogramowania inżynierskiego dostępnego dla zwykłego użytkownika należy praktycznie do AutoCADa. Program stał się na tyle popularny, że zaczęto określać ten okres “dekadą AutoCADa“.

Serwis eCad

Na podstawie: http://myfeedback.autodesk.com/, http://www.idg.pl/, http://www.autodesk.pl /, http://www.dobreprogramy.pl/